نورپردازی در طراحی داخلی

نورپردازی در طراحی داخلی: چگونه خانه‌ی خود را روشن کنیم؟

نورپردازی خانه اهمیت زیادی دارد؛ می‌تواند خانه‌ی شما را بسیار شیک‌تر و جذاب‌تر کند یا با یک اشتباه، باعث شود که ظاهر نامناسبی در خانه ایجاد شود و حتی سایر بخش‌های دکوراسیون داخلی هم به‌خوبی دیده نشود. امروزه وسایل نورپردازی و روش‌های طراحی آن، تنوع زیادی پیدا کرده‌اند به‌ همین دلیل تصمیم‌گیری در مورد آن سخت است. در ادامه در مورد نورپردازی در طراحی داخلی و نکات مهمی که باید در مورد آن بدانید، بیشتر بخوانید. بر اساس این نکته‌ها می‌توانید در مورد وسایل نورپردازی و طراحی آن برای خانه‌ی خود تصمیم بگیرید.

چرا نورپردازی در طراحی داخلی مهم است؟

نورپردازی نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون یک منزل دارد. نورپردازی به‌راحتی می‌تواند حس و حالی را که یک خانه منتقل می‌کند تغییر دهد. برای تصمیم‌گیری در مورد نورپردازی در طراحی داخلی خانه‌ی خود، باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید؛ مثلا ویژگی‌ها و امکانات خانه. تصور کنید که در طراحی داخلی خانه‌ی خود شومینه یا آثار هنری دیواری دارید. در این صورت می‌توانید از وسایل نورپردازی که با تمرکز بر یک وسیله طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

برنامه‌ریزی کردن برای طراحی نورپردازی فضای داخلی منزل، کار راحتی نیست. اگر خودتان سررشته و آشنایی با طراحی داخلی نداشته باشید، می‌توانید از کمک متخصصان طراحی داخلی استفاده کنید. اما اگر دوست دارید این کار را خودتان انجام دهید، توجه به نکات زیر کمک می‌کند تا انواع منابع نور را بشناسید و بهتر بتوانید در مورد استفاده از ابزارهای مختلف نورپردازی تصمیم بگیرید.

بایدها و نبایدهای نورپردازی در طراحی داخلی

موقع طراحی نورپردازی منزل خود به این نکات توجه کنید:

استفاده از نورهای لایه‌ای

لایه‌بندی نورپردازی داخلی خانه، ظاهری گرم‌تر و دلپذیرتر به آن می‌دهد. اغلب افرادی که خانه‌ی خود را خودشان تزیین می‌کنند یا دکوراتورها بر نور محیط تمرکز می‌کنند، که منجر به ایجاد گوشه‌های مرده می‌شود؛ یعنی جایی که نور به آن‌ها نمی‌رسد. علاوه‌بر‌این، این گوشه‌های نادیده‌گرفته‌شده می‌توانند زیبایی اتاق و فضای زندگی شما را کاهش دهند. بنابراین، گنجاندن انواع وسایل روشنایی در طراحی داخلی، از نور محیطی گرفته تا نورپردازی کاربردی و تاکیدی، حیاتی است.

لایه‌بندی نورپردازی یا استفاده از نورپردازی لایه‌ای یعنی شما از انواع وسایل نورپردازی با توجه به شرایط استفاده کنید و خودتان را به یک نوع خاص محدود نکنید.

استفاده از وسایل خاص نورپردازی

مثل تمام المان‌ها و بخش‌های طراحی داخلی، نورپردازی هم نقش مهمی در ظاهر نهایی خانه یا اتاق دارد. این روزها اگر در فروشگاه‌های مخصوص لوازم نورپردازی دوری بزنید، متوجه می‌شوید وسایل بسیار متنوعی وجود دارد که بعضی از آن‌ها بسیار چشمگیر و زیبا هستند. یعنی اگر این وسایل را به خانه اضافه کنید به مهم‌ترین بخش دکور خانه تبدیل می‌شوند و تمام توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند.

مثلا یک لوستر بزرگ را تصور کنید که طراحی خاصی دارد و آن را وسط یک اتاق نصب می‌کنید. این لوستر می‌تواند ظاهری بسیار مدرن و لوکس در اتاق شما ایجاد کند. حتی اگر سایر وسایل اتاق، چندان لوکس نباشند.

برای این منظور یعنی نصب کردن یک وسیله‌ی نورپردازی که جالب توجه و متمایز باشد، می‌توانید از انواع وسایل نورپردازی استفاده کنید؛ از لامپ‌های زمینی گرفته تا آویزهای دیواری. بسته به طراحی و وسایل خانه، می‌توانید هرکدام از آن‌ها را به بخش کانونی دکوراسیون خانه‌ی خود تبدیل کنید.

بازی کردن با شدت نور

غیر از وسایل نورپردازی، روش‌های دیگری هم وجود دارد که با آن بتوانید نورپردازی داخلی خانه را تغییر دهید و طراحی زیبایی برای آن انجام دهید. این روش، بازی کردن با شدت نور و حتی رنگ نورهایی است که در خانه استفاده می‌کنید.

یکی دیگر از راه‌های عالی برای بهبود نورپردازی داخلی خانه، تنظیم شدت نور است. نور سفید و خنک به روشن‌تر شدن اتاق کمک می‌کند اما می‌تواند خوابیدن را دشوار کند. این نوع نور برای مطالعه عالی است اما برای اتاق خواب اصلا مناسب نیست. از سوی دیگر، نور زرد برای ایجاد یک فضای دنج و گرم عالی است. داشتن ترکیب مناسبی از شدت‌ها و رنگ‌های مختلف نور مطمئناً می‌تواند فضا را در کسری از ثانیه متحول کند.

دقت در تهیه و نصب وسایل نورپردازی آویختنی

برخی از مهم‌ترین وسایل نورپردازی منزل شامل انواع لوسترها و لامپ‌ها را باید از سقف آویزان کنید. ارتفاع این وسایل می‌تواند دکوراسیون داخلی شما را خراب کند یا برعکس، آن را جذاب‌تر جلوه بدهد. مثلا لوستری که بسیار بلند باشد و بالای میز غذاخوری نصب شده باشد، به‌خاطر نزدیک شدن به میز، محیط را کوچک‌تر نشان می‌دهد و دست و پای شما را می‌گیرد.

اگر آن را خیلی بالا نصب کنید، زیبایی آن دیده نمی‌شود و کمتر از آنچه که انتظار دارید، در دکوراسیون شما جلوه‌گری می‌کند. به همین دلیل، مهم است که چطور لامپ‌ها و لوسترها را نصب می‌کنید. باید به ارتفاع مناسب آن توجه کنید تا ظاهری متعادل در دکوراسیون داخلی خانه ایجاد کند.

تصمیم‌گیری بر اساس کاربرد

موقع خرید وسایل نورپردازی، فقط بر اساس ظاهر زیبای آن‌ها تصمیم نگیرید. نورپردازی فقط جنبه‌ی ظاهری ندارد بلکه نقشی کلیدی در خانه دارد و کاربرد آن بسیار مهم‌تر است. پس اگر وسایل نورپردازی را فقط بر اساس ظاهر آن‌ها انتخاب کنید، ممکن است در زندگی روزمره دچار مشکل شوید.

به همین دلیل موقع تصمیم‌گیری برای نورپردازی منزل، باید اتاق به اتاق تصمیم بگیرید. شکل اتاق‌ها و کاربری هرکدام را در نظر بگیرید و بر اساس آن وسایل نورپردازی را انتخاب کنید. علاوه‌براین باید فاکتورهای دیگری مثل مصرف انرژی و شدت و رنگ نور را هم در نظر بگیرید.

دنبال نکردن کورکورانه‌ی ترندها

گاهی اوقات وسایل و سبک‌های خاصی برای نورپردازی، ترند می‌شوند و همه به دنبال این هستند که آن را در خانه‌ی خود هم اجرا کنند. سعی کنید تحت تاثیر ترندها قرار نگیرید و هر ترندی که می‌بینید، کورکورانه دنبال نکنید.

انتخاب وسیله‌ی نورپردازی که مناسب سبک طراحی داخلی خانه‌ی شما باشد بسیار اهمیت دارد. وسایل مدرن نورپردازی تنوع بسیار زیادی دارند به‌همین دلیل ممکن است خیلی زود تحت تاثیر مدل‌های خاص آن قرار بگیرید ولی آن مدل، مناسب خانه‌ی شما نباشد. به جنس محصولات، ظاهر نهایی، رنگ و مقدار نور، شکل حباب‌ها و… توجه کنید و مطمئن شوید وسیله‌ای که انتخاب کرده‌‌اید کامل‌کننده‌ی ظاهر اتاق شماست.

انواع وسایل نورپردازی در طراحی داخلی

برای انتخاب این وسایل باید ابتدا در مورد انواع آن و کاربرد هرکدام اطلاع داشته باشید. منابع اصلی نورپردازی شامل ۴ مدل زیر است که در ادامه در مورد هرکدام توضیح می‌دهیم.

نوروپردازی محیطی

نور کلی موجود در یک اتاق، نور محیطی نامیده می‌شود. این می‌تواند شامل ترکیبی از نور طبیعی، چراغ‌های LED و نورهای پایین باشد که بیشترین نور را از انواع مختلف روشنایی ارائه می‌کنند. طراحی نورپردازی در سقف داخلی متشکل از LED ها روشی محبوب و کارآمد برای توزیع یکنواخت نور در یک اتاق است. علاوه‌براین، نور محیطی تضمین می‌کند که کارهای کلی شما بدون هیچٰ‌گونه تداخلی انجام می‌شود و در مجموع، اتاق یا هر فضایی، نور کافی دارد.

نورپردازی موضعی یا کاری

مهم‌ترین نوع نورپردازی در طراحی، نورپردازی کاری یا موضعی است که به آن نورپردازی وظیفه‌ای هم می‌گویند. این نام‌گذاری به این دلیل است که این چراغ‌ها مناطقی را که باید وظایف خاصی را انجام دهند، روشن می‌کنند. به عنوان مثال، یک چراغ رومیزی برای یک گوشه که در آن مطالعه می‌کنید ضروری است. به طور مشابه، نورپردازی زیر کابینت در آشپزخانه کمک می‌کند تا محل کارتان روی میز یا کانتر آشپزخانه به‌وضوح قابل مشاهده باشد.

نورپردازی تاکیدی

بدون نورپردازی تاکیدی، طراحی نورپردازی داخلی خانه کمی ملایم و یکنواخت می‌شود. نورپردازی تاکیدی به برجسته کردن ویژگی‌های کلیدی یک فضا کمک می‌کنند. به‌عنوان مثال، نصب یک دیوارکوب در بالا یا پایین آثار هنری می‌تواند آن‌ها را جذاب‌تر نشان دهد و جلوه‌ی آن‌ها را بیشتر کند. علاوه‌بر‌این، نورهای تاکیدی فضایی جذاب و متفاوت در هر مکان ایجاد می‌کنند.

نور طبیعی در طراحی داخلی

نور طبیعی در طراحی داخلی نقشی بی‌بدیل دارد و با هیچ وسیله‌ی نورپردازی قابل جایگزینی نیست. بهینه‌سازی نور طبیعی نه‌تنها از نظر زیبایی‌شناسی ظاهر جذابی در خانه ایجاد می‌کند، بلکه در کاهش مصرف انرژی نیز موثر است. یک فضای نورانی که با نور طبیعی روشن شده، به اتاق گرما و عمق می‌بخشد. علاوه‌بر‌این، نور خورشید در مقادیر کم، فواید مختلفی برای سلامت بدن دارد. بنابراین، اگر نور طبیعی کافی دارید، مطمئن شوید که آن را در فضای داخلی خانه‌ی خود به حداکثر برسانید و از آن نهایت استفاده را ببرید.

بهترین نورپردازی در طراحی داخلی فضاهای مختلف خانه

در ادامه در مورد نوع نورپردازی مناسب برای هر کدام از بخش‌های خانه توضیح می‌دهیم.

ایده‌هایی برای نورپردازی آشپزخانه

۱. روشن کردن بالای جزیره

درست مانند طرح نورپردازی داخلی در سایر قسمت‌های منزل، آشپزخانه هم نیاز به توجه ویژه دارد. یک آشپزخانه با نور خوب، شیک و تمیز به نظر می‌رسد. برای دستیابی به ظاهری جذاب و دلنشین، هر سه نوع نورپردازی را در طراحی داخلی آشپزخانه بگنجانید. به یاد داشته باشید که بهترین استفاده را از جزیره‌ی آشپزخانه با لوسترهای خاص و زیبا ببرید. این کار نه‌تنها جذابیت خاصی به آشپزخانه می‌دهد، بلکه کاربردی هم است.

۲. بیشترین بهره‌برداری از نور طبیعی

هیچ چیزی مثل نور طبیعی، فضای داخلی خانه را جذاب و دلباز نمی‌کند. درخشش ملایم و در عین حال گرم‌کننده‌ی نور طبیعی می‌تواند فضا را شاداب و خنک جلوه دهد. و مهم‌تر از همه، نور طبیعی خورشید یک محیط سالم ایجاد می‌کند. برای استفاده‌ی حداکثری از این منبع طبیعی، پنجره‌های بزرگ، نورگیرها و سطوح بازتابنده را به کار ببرید تا درخشندگی آن را دوچندان کنید.

۳. نورپردازی زیر کابینت

در آشپزخانه قسمت‌هایی مثل زیر کابینت وجود دارد که از نور محیطی نور نمی‌گیرند. گوشه و کنار آشپزخانه، به‌خصوص زیر کابینت آشپزخانه، اغلب تاریک است. اما می‌توانید با نورپردازی در این قسمت‌ها هر گونه شکاف مرده و بدون کاربرد را حذف کنید. این نورها غیر از این که کاربردی هستند لایه‌ی دیگری از نور و عمق را به آشپزخانه اضافه می‌کنند. علاوه‌براین می‌توانید از ال‌ای‌دی‌های رنگارنگ برای ایجاد فضایی متفاوت در آشپزخانه استفاده کنید.

ایده‌هایی برای نورپردازی اتاق خواب

۱. استفاده از نور گرم

نور اتاق خواب باید ملایم و محیطی باشد. دمای رنگ را امتحان کنید تا فضای داخلی مناسبی برای آرامش شبانه‌ی خود ایجاد کنید. این کار می‌تواند به‌معنای استفاده از ترکیبی از نورهای محیطی کم‌نور‌تر و نورهای وظیفه‌ای و تاکیدی روشن‌تر باشد. به‌عنوان مثال، نور زرد و گرم باعث ایجاد یک محیط صمیمی می‌شود که برای چرت زدن راحت مناسب است.

۲. استفاده از نورهای وظیفه‌ای

برای اکثر مردم، اتاق خواب یک فضای چندمنظوره است که در آن می‌خوابند، مطالعه می‌کنند، لباس می‌پوشند و گاهی اوقات حتی کار می‌کنند. بنابراین، داشتن نورپردازی کارآمد مهم است. به‌عنوان مثال، روشنایی داخل کمد، نور ضروری برای آماده شدن و لباس پوشیدن را فراهم می‌کند. برای در نظر گرفتن نورهای وظیفه‌ای حتما به کاربری اتاق توجه کنید.

۳. ساخت ویژگی‌های جذاب

نورپردازی داخلی به‌سبک مدرن را می‌توان به روش‌های متعددی برای افزایش جذابیت بصری استفاده کرد. به‌عنوان مثال، نورپردازی زیر تخت بسیار لوکس به نظر می‌رسد و فضایی دنج را ایجاد می‌کند. همچنین، می‌توانید چراغ‌های کنار تخت را کنار بگذارید و آویزها یا دیوارکوب‌ها را انتخاب کنید تا حال‌وهوای دیگری به اتاق ببخشید.

ایده‌هایی برای نورپردازی اتاق نشیمن

۱. افزودن جذابیت بصری با نورهای تاکیدی

هنگام برنامه‌ریزی طراحی نورپردازی، به تمام کارهایی که در اتاق نشیمن انجام می‌دهید فکر کنید. این طراحی نه‌تنها باید کاربردی باشد، بلکه به یک عنصر خلاقانه نیز برای افزایش جذابیت فضا نیاز دارد. در حالی که نوارهای LED در فرورفتگی‌های سقف، جذاب به نظر می‌رسند، راه‌های زیادی برای روشن کردن فضای اتاق نشیمن وجود دارد. مهم‌تر از همه، از ویژگی‌های اتاق الهام بگیرید تا وسایل مناسبی برای نورپردازی بخرید.

۲. اضافه کردن نورهای نقطه‌ای

نورهای نقطه‌ای برای تأکید بر بخش‌های خاصی از اتاق نشیمن، عالی عمل می‌کنند. با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توانید به آثار هنری با نورپردازی، جلوه‌ی دیگری بدهید یا یک دیوار شاخص در اتاق ایجاد کنید. به این ترتیب، می‌توانید عناصر طراحی مورد‌علاقه‌ی خود را برجسته‌تر کنید تا نمای بهتری در اتاق داشته باشند.

۳. استفاده از دیمرها

دیمرها وسایلی هستند که با آن‌ها می‌توانید شدت نور تجهیزات نورپردازی را تغییر دهید. در حالی که اتاق نشیمن با نور زیاد، مجلل به نظر می‌رسد، اما طراحی داخلی با نور ملایم می‌تواند جذابیت دیگری داشته باشد. دیمرها را روی نور محیطی خود نصب کنید تا در صورت لزوم، محیطی آرام و رمانتیک داشته باشید.

ایده‌هایی برای نورپردازی حمام

۱. استفاده از نورپردازی چندلایه

نورپردازی لایه‌ای در حمام که به‌ندرت به درستی انجام می‌شود، بخش مهمی از نور کلی داخلی خانه است. ترکیب مناسبی از چراغ‌های سقفی محیطی، چراغ‌های کاری بالای روشویی و چراغ‌های تاکیدی تزئینی باعث ایجاد یک حمام زیبا مانند حمام‌های بوتیک‌هتل‌ها می‌شود.

۲. نورهای تاکیدی تزیینی

نورهای تاکیدی برای حمام می‌توانند فوق‌العاده جذاب و جالب باشند. مطابق با ویژگی‌های فضای حمام خود، انواع مختلف آن را امتحان کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید نورپردازی زیر کابینت را اضافه کنید یا نور مسیر را به گوشه‌ها اضافه کنید. علاوه‌بر‌این، یک وسیله‌ی نورپردازی متمایز، در بالای وان حمام نیز می‌تواند فضا را جذاب کند.

۳. استفاده از نورهای شبانه یا چراغ خواب‌ها

یک منبع نور در سطح زمین، یک راه عالی برای روشن کردن فضا در شب است. این نورپردازی ملایم می‌تواند جایگزینی عالی برای هر یک از چراغ‌های اصلی باشد که پرنورتر هستند.

 

 

 

منبع: Decorilla

دیدگاهتان را بنویسید