تی وی روم چیست؟

تی وی روم در فضاهای کوچک؛ ۱۰ ایده برای دکوراسیون فضای جلوی تلویزیون

اگر اهل تماشای تلویزیون و فیلم و سریال باشید، تلویزیون یکی از مهم‌ترین وسایل خانه‌ی شماست. در نتیجه بخش زیادی از طراحی و دکوراسیون خانه‌ی شما مرتبط با تلویزیون و سایر وسایل مرتبط با آن خواهد بود. اگر خانه‌ی شما کوچک است، ایجاد فضایی به‌اسم تی وی روم سخت به نظر می‌رسد ولی نشدنی نیست. در ادامه در مورد تی وی روم و روش‌هایی برای دکوراسیون آن در خانه‌های کوچک، بیشتر می‌خوانید.

تی وی روم چیست؟

تی وی روم چیست

اولین سوالی که شاید برای شما مطرح شود، این است که تی وی روم چیست و چرا باید در خانه فضایی به‌اسم تی وی روم داشته باشیم؟

تی وی روم (TV Room) یا اتاق تلویزیون، فضایی است که در اطراف تلویزیون ایجاد می‌کنید تا آن را از سایر بخش‌های خانه جدا کنید. این فضا ممکن است جدا و به‌شکل اتاق باشد یا در خانه‌هایی که نقشه‌ی اپن دارند، ممکن است به فضای پذیرایی چسبیده و با آن یک‌جا باشد ولی با روش‌های مختلف، آن را از سایر قسمت‌ها جدا کنید.

در خانه‌های کوچک معمولا این فضا چسبیده به هال و پذیرایی است و جداگانه نیست. برخی ترجیح می‌دهند با راهکارهایی مثل قرار دادن مبلمان یا پارتیشن، آن را جدا کنند.

قبلا که تلویزیون نقش مهم‌تری در خانه‌ها داشت، مهم ترین جای خانه را به آن اختصاص می‌دادند و معمولا نقطه‌ی کانونی در دکوراسیون خانه بود. امروزه این نقطه‌ی کانونی از بین رفته و تلویزیون خیلی نقش مهمی در دکوراسیون ندارد. عده‌ای ترجیح می‌دهند با ایجاد فضایی به‌نام تی وی روم، محل تماشای تلویزیون را از سایر قسمت‌های خانه جدا کنند.

تعیین مکان ودکوراسیون تی وی روم در خانه، به نیازها و ترجیحات خود شما بستگی دارد. می‌توانید آن را جایی در نظر بگیرید که در مرکز توجه باشد یا اینکه فضایی دنج‌تر را برای آن در نظر بگیرید.

در ادامه چندایده برای ایجاد تی وی روم در فضای کوچک را بخوانید.

۱۰ ایده برای ساخت تی وی روم در فضای کوچک

در بیشتر خانه‌ها تلویزیون یکی از مهم‌ترین وسایل سرگرمی و وقت‌گذرانی در زمان استراحت است. بچه‌ها با تلویزیون سرگرم می‌شوند و شب‌ها را می‌توانید کنار خانواده از دیدن فیلم و سریال لذت ببرید. اما تلویزیون وقتی خاموش باشد، چیزی جز یک صفحه‌ی سیاه بزرگ نیست. در نتیجه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند دکوراسیون خانه‌ی خود را حول محور تلویزیون طراحی نکنند. اگر فضای کمی در خانه دارید یا اینکه می‌خواهید یک فضای دنج برای تلویزیون دیدن درست کنید، از این ایده‌ها کمک بگیرید.

۱. استفاده از صندلی‌های کوچک متنوع وانعطاف‌پذیر

طراحی تی وی روم

اگر فضای کوچکی دارید، به‌جای استفاده از مبل، از صندلی‌های کوچک استفاده کنید. صندلی‌های کوچک انواع مختلفی دارند و اندازه و شکل طراحی آن‌ها بسیار متنوع است. انواع پاف، نیمکت و… در بازار پیدا می‌شود که علاوه‌بر طراحی زیبا، بسیار راحت و کم‌جا هستند. انعطاف‌پذیری در ابعاد و طراحی آن‌ها، باعث می‌شود که به‌راحتی بتوانید آن را جابه‌جا کنید و هر بار به شکل دیگری آن را بچینید.

با این صندلی‌ها همیشه جای اضافه برای نشستن مهمان دارید و در عین حال، فضای زیادی در خانه‌ی شما اشغال نمی‌شود. حتی می‌توانید در صورت لزوم از آن‌ها در جای دیگری هم استفاده کنید.

۲. منظم کردن سیم‌ها در شلف‌های مخصوص

یکی از راه‌های عالی برای بیشترین استفاده از فضا در تی وی روم، نصب تلویزیون روی دیوار است. با این کار، نیازی به میز تلویزیون ندارید و فضای تی وی روم، بازتر و بزرگ‌تر می‌شود. اما مشکلی که ایجاد می‌شود، وجود سیم‌های تلویزیون و سایر وسایل برقی است که در کنار آن قرار دارد. برای حل این مشکل باید از شلف‌های مخصوص برای جمع کردن و مخفی کردن سیم‌ها استفاده کنید.

از این شلف‌ها می‌توانید برای قرار دادن وسایل دکوری مثل کتاب، آثار هنری، تابلو و سایر وسایل تزیینی برای زیباتر شدن فضا استفاده کنید. در عین حال، کار اصلی شلف‌ها، جمع کردن و مخفی کردن سیم‌های اضافه از جلوی دید است.

۳. جدا کردن تی وی روم با استفاده از کاغذدیواری

بعضی از خانه‌ها نقشه‌ی اپن دارند یعنی فضای هال و پذیرایی آن‌ها یک تکه است، جایی جداگانه برای تلویزیون ندارند و آشپزخانه هم اپن است و با کابینت از سایر قسمت‌ها جدا می‌شود. این مدل خانه‌ها معمولا نور زیادی هم دارند.

با استفاده از کاغذدیواری تیره یا با رنگ متمایز می‌توانید بخشی از این فضا را جدا کنید و کمی آن را تیره‌تر کنید. چون در تی وی روم، معمولا وسایل تزیینی زیادی وجود دارد و خود تلویزیون و وسایل مرتبط با آن، فضا را شلوغ می‌کند، بهتر است که از کاغذدیواری‌های ساده‌تر برای این منظور استفاده کنید.

۴. بازی کردن با نسبت‌ها و متریال

یکی از ترفندهایی که در فضاهای کوچک می‌توانید استفاده کنید، خلوت کردن فضا است. اگر فضای کوچکی دارید و می‌خواهید آن را بزرگ‌تر نشان دهید، از وسایل کوچکتر با طرح‌های ساده‌تر استفاده کنید. وسایل شما باید ساده‌ترین طرح و رنگ را داشته باشند و تا جایی که می‌توانید، تعداد وسایل تزیینی تی وی روم را کاهش دهید.

در مجموع، یک مکان هر چقدر که خلوت‌تر باشد، بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. استفاده از رنگ‌های روشن‌تر، ترفند دیگری برای بزرگ نشان دادن فضا است. بازی با نسبت‌ها یعنی اگر یک اتاق باریک دارید، از وسایل مثلا مبل‌هایی استفاده کنید که کوتاه‌تر هستند.

۵. استفاده از خمیدگی‌ها برای نرم‌تر کردن گوشه‌های تیز

ترند وسایل و مبلمان با طرح‌های خمیده، دوباره به دنیای طراحی دکوراسیون برگشته و به‌خوبی با فضاهایی مثل تی وی روم، ست می‌شود. با این وسایل که در طراحی آن‌ها خطوط خمیده زیاد دیده می‌شود، فضای تی وی روم، دنج‌تر می‌شود و از حالت رسمی فاصله می‌گیرد. همچنین، به خاطر نشان ندادن گوشه‌های تیز، فضا را یکنواخت‌تر و بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

۶. استفاده از وسایل خاص و چندمنظوره در تی وی روم

دکوراسیون تی وی روم

برای بیشتر خانواده‌ها، فضای اطراف تلویزیون جایی است که در انتهای روز، در آن‌جا می‌نشینند و با هم وقت می‌گذرانند. در واقع فقط به تماشای تلویزیون اختصاص ندارد و می‌تواند یک اتاق استراحت باشد. برای اینکه فضای تی وی روم شبیه سالن سینما نشود و بیشتر به فضایی برای آرامش و استراحت تبدیل شود، می‌توانید از وسایل خاص و چندمنظوره استفاده کنید. مثلا یک میز برای قهوه آن‌جا بگذارید یا از چراغ‌های کف‌پوش برای نورپردازی فضا استفاده کنید. حتی می‌توانید یک کتابخانه‌ی کوچک در این فضا قرار دهید.

در مجموع باید کاربری‌های مختلف فضا را در نظر بگیرید و متناسب با آن، وسایل را خریداری کنید.

۷. پنهان کردن یا تغییر شکل تلویزیون

اگر فضای مجزا برای درست کردن تی وی روم ندارید و تلویزیون شما در مرکز یک سالن قرار می‌گیرد، می‌توانید با ترفندهایی، آن را پنهان کنید. مثلا می‌توانید از پارتیشن‌هایی استفاده کنید که در موقع لزوم، برداشته می‌شوند. یا کابینت‌هایی که روی تلویزیون را می‌پوشانند و کاربری‌های مختلفی دارند. مثلا می‌توانند نقش یک کمد اضافه و مخفی را بازی کنند.

با این روش، فضای سالن پذیرایی، به‌شکل سالن پذیرایی باقی می‌ماند و در عین حال شیک و کاربردی برای پذیرایی از مهمان است. در صورت نیاز هم می‌توانید با پارتیشن‌ها و کنار زدن کابینت مخفی‌کننده‌ی تلویزیون، دوباره فضای دنج خود را برای فیلم دیدن بسازید.

۸. استفاده از فضاهای باریک

تی وی روم در خانه‌ی کوچک

گاهی در خانه‌های ما فضاهای مرده‌ای وجود دارد که فکر می‌کنیم به درد هیچ کاری نمی‌خورند. اما فراموش نکنید که تی وی روم، لازم نیست یک فضای وسیع و بزرگ باشد. اگر یک اتاق باریک دارید که نمی‌دانید با آن چه کنید، بدون تردید آن را به‌عنوان تی وی روم انتخاب کنید. با انتخاب وسایل مناسب از نظر ابعاد، با کمک نور طبیعی و رنگ مناسب وسایل، می‌توانید فضا را بزرگ‌تر نشان دهید. در عین حال یک جای دنج دارید که شب‌ها می‌توانید کنار خانواده از فیلم دیدن در آن لذت ببرید.

۹. تبدیل تلویزیون به یک دکور جذاب

به‌جای اینکه تلویزیون را به‌سادگی روی یک دیوار سفید نصب کنید، می‌توانید از این قسمت از خانه به‌عنوان فرصتی برای ایجاد یک دکور جذاب استفاده کنید. مثلا می‌توانید بخشی از دیوار را با متریال‌های تزیینی بپوشانید. این بخش را می‌توانید با سنگ‌های تزیینی، دکورهای چوبی و… از سایر قسمت‌های خانه مجزا کنید. در واقع باید با ترفندهای مرتبط با دکوراسیون، یک تضاد بین این قسمت و سایر قسمت‌های فضا ایجاد کنید.

بسته به سلیقه‌ای که دارید و با توجه به دکوراسیون سایر قسمت‌های خانه، می‌توانید از طرح‌های مدرن یا سنتی استفاده کنید.

۱۰. ایجاد یک فضای مینیمالیستی

همیشه طراحی دکوراسیون به‌سبک مینی‌مالیستی باعث بزرگ‌تر نشان دادن فضا می‌شود. چون تمرکز این سبک بر استفاده از کمترین وسایل و خلوت نگه داشتن محیط است. یکی دیگر از مزیت‌های فضای مینیمالیستی برای تی وی روم این است که باعث می‌شود تمرکز بیشتری بر آنچه تماشا می‌کنید داشته باشید. هر چقدر فضای اطراف تلویزیون شلوغ‌تر باشد، تمرکز شما کمتر می‌شود و عوامل حواس‌پرتی افزایش پیدا می‌کند.

برای اینکه تی وی روم با طراحی مینیمالیستی داشته باشید به این نکته‌ها توجه کنید:

استفاده از پالت رنگ خنثی

تی وی روم مینیمالیستی

استفاده از رنگ‌های خنثی مهم‌ترین ویژگی طراحی مینیمالیستی است. رنگ‌هایی مثل سیاه، سفید، طوسی برای این کار مناسب است. رنگ‌های گرم وخنثی مثل کرم، بژ و شیری هم انتخاب خوبی است. این رنگ‌ها را می‌توانید با رنگ‌های چوبی ملایم ترکیب کنید تا فضایی آرامش‌بخش و مدرن داشته باشید.

طراحی مونوکروم یا تک‌رنگ هم می‌تواند انتخاب خوبی باشد. یعنی تمام وسایل را از رنگ‌های یکسان یا خیلی شبیه هم انتخاب کنید. البته انتخاب این سبک، کمی شجاعت می‌خواهد و شاید مورد پسند همه نباشد.

استفاده از بافت به‌جای طرح

سعی کنید برای اضافه کردن جلوه‌های خاص به تی وی روم، از اضافه کردن بافت‌ها یا تکسچر بهره ببرید به‌جای اینکه طرح‌های متنوع را اضافه کنید. مثلا کاغذدیواری با طرح بافت بتن می‌تواند انتخاب بهتری نسبت به کاغذدیواری گل‌دار باشد.

توجه به نورپردازی

زیاده‌روی در وسایل نورپردازی مناسب سبک مینیمال نیست. سعی کنید از وسایل نورپردازی در حدی استفاده کنید که فضایی آرام‌بخش در تی وی روم ایجاد کنید. نور خیلی زیاد و استفاده از وسایل متعدد نورپردازی، فضا را بسیار شلوغ می‌کند و آرامش آن را کمتر می‌کند.

جمع‌بندی

تی وی روم

هنوز تلویزیون یکی از مهم‌ترین وسایل خانه است که اعضای خانواده را در انتهای روز دور هم جمع می‌کند. برای اینکه فضایی دنج و آرام‌بخش برای تلویزیون دیدن و گپ زدن‌های خانواده داشته باشید، حتی در خانه‌های کوچک هم می‌توانید یک فضای اختصاصی تحت عنوان تی وی روم داشته باشید. با نکاتی که بالاتر عنوان کردیم می‌توانید از کمترین فضا، بیشترین استفاده را برای طراحی تی وی روم ببرید.

 

 

 

منابع: minottilondon و homesandgardens

دیدگاهتان را بنویسید