آثار مینیاتوری رضا عباسی زندگی شاد را چگونه به تصویر کشیده است؟

رضا عباسی یکی از هنرمندان برجسته عصر صفوی است که از آثارش می‌توان درس زندگی و شاد بودن آموخت! اما رضا عباسی چگونه شادی و خوشبختی را در آثار خود به تصویر کشیده است؟ برای پاسخ به این سوال با کاما همراه باشید.

هر یک از ما تصور متفاوتی از شاد بودن و احساس خوشبختی داریم. برای برخی، خوشحالی یعنی به اتمام رساندن دانشگاه و پیدا کردن کار جدید؛ برای بعضی‌ها شادی به منزلهٔ تماشای برنامه‌های تلویزیونی در تمام طول تعطیلات آخر هفته است. اما تصور شما از خوشبختی و خوشحالی هر چه که باشد، احتمالا متوجه شده‌اید که در واقعیت می‌توان این خوشحالی را با چیزهای کوچکی هم به دست می‌آورد. برای روشن‌تر کردن موضوع و آنچه که در مورد آن حرف می‌زنیم، می‌خواهیم از نقاشی‌های مینیاتوری رضا عباسی کمک بگیریم.

رضا عباسی در سال ۹۴۴ شمسی متولد شد و یک مینیاتوریست، خوشنویس و نقاش برجستهٔ آن دوران بود. آثار او در دستهٔ هنرهای دوران صفوی دسته‌بندی شده است. فرمانروایان صفوی به اهمیت هنر برای ایجاد هویت شیعه و همچنین تجارت پی برده بودند و به همین دلیل، هنرمندان و آثار هنری‌شان را ارج می‌نهادند.

اکثر هنرمندان محلی برای تحصیل به اروپا اعزام می‌شدند در حالی که قبلا چنین چیزی رایج نبود. مضامینی که رضا عباسی در مینیاتورها و نقاشی‌هایش انتخاب می‌کرد، معمولی نبود. تصاویر زنان جوان یک امر جدید و همچنین مضمون مورد علاقهٔ عاشقان بود. با این حال هر دوی این مضامین در میان خریداران آثار رضا عباسی، بسیار پرطرفدار بود.

مینیاتورهای رضا عباسی با دقت و بهره‌گیری از هنر خوشنوسی خلق شده است. این هنرمند در زمینهٔ پرتره تخصص داشت و ما می‌خواهیم به کمک این سبک از مینیاتور به شما نشان دهیم که چگونه جزئیات کوچک می‌تواند باعث خوشحالی انسان‌ها شود.

۱. چای یا قهوه درست کنید

نقاشی مینیاتوری ساقی رضا عباسی

شاید یکی از بهترین حس‌های زندگی این باشد که بعد از یک روز طولانی به خانه برگردید و یک چای یا قهوهٔ خوشمزه برای خودتان درست کنید. لذت بردن از نوشیدن یک فنجان چای به شما انرژی می‌دهد؛ انرژی‌ای که همهٔ ما به آن نیاز داریم. در این اثر مینیاتوری رضا عباسی که «ساقی» نام دارد، دختری با لباس قرمز که سه فنجان چای در دست دارد را مشاهده می‌کنید. شاید او قرار است شب را در جمعی دخترانه بگذراند و چای درست کرده است تا بتوانند تمام شب را بیدار بمانند و تا صبح حرف بزنند و بخندند.

۲. کتاب خوب بخوانید

نقاشی مینیاتوری رضا عباسی

مطالعه یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات است و می‌تواند شما را هرچه بیشتر به سمت خلاقیت سوق دهد. داستان‌هایی که می‌خوانید، به نوعی همیشه با شما می‌مانند و به بخشی از وجود شما تبدیل می‌شوند. در تابلویی که مشاهده می‌کنید، رضا عباسی بار دیگر توجه خود به تمامی جزئیات اثرش را به خوبی به نمایش گذاشته است. پس‌زمینهٔ زرد متناسب با لباس زرد خواننده است. به عبارتی رضا عباسی از متخصصین به کار بردن رنگ زرد است!

۳. به دیدار یار بروید

نقاشی مینیاتوری رضا عباسی

این زوج خیلی خوشحال به نظر می‌رسند و هر کسی دوست دارد جای آن‌ها باشد. به خاطر داشته باشید که برای شاد بودن کنار معشوق خود نیاز به هیچ چیز دیگر نیست؛ مدت زمانی را که با هم سپری می‌کنید، شما را بیش از هر چیز دیگری خوشحال می‌کند. پرترهٔ زوج‌ها یکی از پرتقاضاترین نقاشی‌ها در میان مشتریان رضا عباسی بود.

۴. از یک حیوان خانگی نگهداری کنید

نقاشی مینیاتوری جوان پرتغالی رضا عباسی

حیوانات خانگی همراهان بسیار خوبی هستند. آن‌ها می‌توانند شما را سرگرم و همراهی کنند و احتمالا بی‌هیچ چشم‌داشتی شما را دوست خواهند داشت. در نقاشی «جوان پرتغالی» رضا عباسی یک مرد و سگش را به تصویر کشیده است. نگاه کنید مرد چگونه از سهم آب خودش به سگ می‌دهد و با چه علاقه‌ای به او نگاه می‌کند.

۵. از استراحت کردن لذت ببرید

درست است که در زندگی پرمشغله مدرن و شهری، پیدا کردن زمانی برای استراحت بی‌دغدغه دشوار است؛ اما هر از گاهی به چنین استراحتی نیاز داریم. زندگی را سخت نگیرید و کمی به خودتان استراحت دهید؛ ذهن و بدن‌تان حتما بابت این کار از شما تشکر خواهد کرد. بعد از چنین استراحتی انرژی مضاعف برای کار و زندگی پیدا می‌کنید.

رسیدن به خوشبختی و شادی همیشه هدف ما بوده و جستجوی آن، بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی ما است. فقط فراموش نکنید که خوشحالی می‌تواند در چیزهای جزئی هم ظاهر شود، فقط کافی است به اطراف خود بهتر بنگریم، حتی شاید در نقاشی‌های مینیاتوری!

 

 

 

منبع: Dailyartmagazine

 

دیدگاهتان را بنویسید