رنگ سال ۲۰۲۲ وری پری

رنگ سال ۲۰۲۲ چیست و چرا انتخاب شده است؟

هرساله موسسهٔ پنتون رنگی را به‌عنوان رنگ سال انتخاب می‌کند که بر تمامی جنبه‌های زندگی مردم دنیا اثر می‌گذارد که از مهم‌ترین آن‌ها مد و طراحی دکوراسیون داخلی است. با کاما همراه باشید تا با رنگ سال ۲۰۲۲ و فلسفه انتخابی آن آشنا شوید.

موسسه پنتون که به‌عنوان یکی از موسسات معتبر در زمینه مرجع جهانی رنگ و رنگ شناسی شناخته می‌شود، چند هفته قبل رنگ سال ۲۰۲۲ را معرفی کرد: Veri Peri (وری پری) رنگ آبی پررنگ با ته‌رنگ بنفش سرزنده است. PANTONE 17-3938 Very Peri همان رنگی است که قرار است امسال همه جا ببینید. اسم این رنگ را بنفش نگذارید! وری پری ترکیبی از آبی و قرمز است که رنگی شبیه آبی ارغوانی ایجاد کرده است.  

 

شما این رنگ را تاکنون در جایی ندیده‌اید، مگر اینکه در موسسه پنتون کار کرده باشید! این بدان معنا است که رنگ وری پری توسط کارشناسان رنگ پنتون به‌صورت سفارشی ساخته شده است که نشان از انتظارات خوش‌بینانه آن‌ها برای آینده عالی ما دارد.
البته توجه داشته باشید که پنتون لزوما به دنبال دیکته کردن ترندهای جهانی نیست؛ قطعا قرار نیست امسال همه لباس‌هایی به رنگ وری پری بپوشند یا دکوراسیون خانه خود را به این رنگ درآورند؛ فقط به رسم هر ساله رنگ خاصی انتخاب شده است تا مرحمی بر اتفاقات ناخوشایند سال گذشته باشد و به لحاظ روانی بر زندگی مردم تاثیر مثبت بگذارد.

دربارهٔ رنگ سال پنتون

فرآیند انتخاب رنگ سال پنتون نیازمند بررسی متفکرانه و تجزیه و تحلیل دنیای مد است. برای رسیدن به انتخاب هر سال، کارشناسان رنگ پنتون به دنبال تاثیرات رنگ‌های جدید در دنیا می‌گردند که می‌تواند شامل صنعت سرگرمی و فیلم‌های در تولید، مجموعه‌های هنری و هنرمندان جدید، مد، تمام زمینه‌های طراحی، مقاصد محبوب سفر، سبک‌های زندگی جدید، شرایط اجتماعی-اقتصادی و … باشد.
این تاثیرات می‌تواند ریشه در تکنولوژی‌های جدید، متریال، بافت‌ها و اثراتی داشته باشد که بر رنگ‌، پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی مرتبط و حتی رویدادهای ورزشی آتی که توجه جهانی را به خود جلب می‌کند، تاثیر می‌گذارد. رنگ سال پنتون به مدت ۲۳ سال بر توسعه محصول و تصمیمات خرید در صنایع مختلف ازجمله مد، طراحی داخلی و طراحی صنعتی و همچنین بسته‌بندی محصول و طراحی گرافیک تاثیر بسیار عمیقی گذاشته است.


رنگ سال ۲۰۲۲

رنگ سال ۲۰۲۲ جای خود را در طراحی دکوراسیون داخلی باز می‌کند و رنگ تازه‌ای به خانه‌ها می‌بخشد. پنتون وری پری را به‌عنوان یادآوری برای «به آغوش گرفتن تغییرات احتمالی» و «اعتماد به احتمالات آینده» انتخاب کرده است. Leatrice Eiseman، مدیر اجرایی موسسهٔ رنگ پنتون گفت:


درحالی که به سمت دنیایی می‌رویم که تغییرات بی‌سابقه در آن رخ می‌دهد، انتخاب رنگ وری پری چشم‌انداز جدیدی از خانواده رنگ آبی را به ارمغان خواهد آورد.

وری پری PANTONE 17-3938 رنگ آبی است که ته‌رنگ بنفش-قرمز هم دارد و رنگی شاد و پویا است که خلاقیت جسورانه و خیال‌انگیز را برمی‌انگیزد. آبی رنگی آرامش‌بخش است و ته‌رنگ قرمز، سرزندگی به آن می‌بخشد.
رنگ انتخاب پنتون منعکس‌کننده آن چیزی است که در فرهنگ جهانی ما رخ می‌دهد؛ این انتخاب نشان می‌دهد که مردم به دنبال چه چیزی هستند که امیدواریم رنگ وری پری بتواند به این نیازها پاسخ دهد. ایجاد یک رنگ جدید برای اولین بار در تاریخ موسسه پنتون، نشان‌دهنده نوآوری و تحول جهانی است که در حال وقوع است. از آنجایی که جامعه از رنگ به‌عنوان شکل مهمی از ارتباط و راهی برای بیان و ابراز ایده‌ها و احساسات و همچنین تعامل و پیوند دادن استفاده می‌کند، پیچیدگی این رنگ آبی-بنفش-قرمز، فرصت‌ها و امکانات زیادی را که پیش روی ما قرار دارد، برجسته می‌کند.
در سال جدید این رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی هم به وفور استفاده خواهد شد و رنگ تازه‌ای به خانه‌ها خواهد داد که می‌تواند آزمایش ترکیب رنگ‌های نامتعارف باشد یا استفاده از وسایل دکوری مثل تابلو به این رنگ در طراحی داخلی. این رنگ را می‌توان در متریال و بافت‌های مختلف استفاده کرد. با استفاده از رنگ وری پری در کنار سایر رنگ‌ها می‌توان دیوارها، مبلمان یا بخشی از دکوراسیون را به رنگ شاد و روشن درآورد.
در دکوراسیون داخلی از رنگ وری پری هم می‌توان به تنهایی استفاده کرد و هم به‌عنوان بخشی از یک ترکیب رنگ جدید؛ این الگوی استفاده از این رنگ در دکوراسیون منزل در سال ۲۰۲۲ است. در انتها به چند طرح پیشنهادی از بین محصولات کاما که ترکیبی از رنگ سال ۲۰۲۲ را دارند می‌پردازیم:

تابلو کد P36
کوسن کد B17
تابلو کد S25

 

منابع: Pantone ، Homesandgardens

دیدگاهتان را بنویسید